روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

مجله روان‌نما

روان‌نماها

سن پدرو

سن پدرو

سن پدرو که به نام هوآچوما نیز شناخته می‌شود، کاکتوسی ستونی، بزرگ و نازک است که در نواحی رشته کوه آند در آمریکای جنوبی می‌روید. ماده روان‌نمای فعال در سن پدرو، مسکالین است.

ادامه را بخوانید
ایبوگا

ایبوگا

ایبوگا درختچه‌ی بومی منطقه‌ی گابن در آفریقا و یک آلکالوئید روان‌نما است که به طور طبیعی در درختچه ایبوگا و همچنین سایر گیاهان همان خانواده وجود دارد. مسلما این قوی‌ترین ماده روان‌نمایی است که در حال حاضر شناخته شده است.

ادامه را بخوانید
مراسم پیوتی

پیوتی

پیوتی یک گونه کاکتوس بومی جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک است. این کاکتوس کوچک است وماده اولیه روان‌نما در آن، مانند سن پدرو، مسکالین است. به طور سنتی، دکمه‌های پیوت را جویده یا به شکل چای دم می‌کنند.

ادامه را بخوانید
قورباغه بوفوتنین رنگی

بوفوتنین

بوفوتنین شامل 5-MEO-DMT طبیعی است که یک ترکیب روان‌نمای قدرتمندست. 5-MEO-DMT بسیار به DMT شباهت دارد و اثرات شدید مشابهی را تولید می‌کند. علاوه بر این، بر خلاف 5-MEO-DMT خالص سنتزشده، بوفو شامل بوفوتنین (5-HO-DMT) نیز هست.

ادامه را بخوانید
ال اس دی

ال اس دی (LSD)

ال اس دی (LSD) یک ماده شیمیایی نیمه‌مصنوعی است که اثرات روان‌نمای قوی دارد. در فرهنگ روان‌نماها، LSD معمولا با نام اسید نیز شناخته می‌شود.

ادامه را بخوانید
قارچ جادویی

قارچ سیلوسایبین

قارچ سیلوسایبین که بیشتر به نام قارچ یا قارچ جادویی شناخته می‌شود، نوعی قارچ حاوی سیلوسایبین است که یک ترکیب روان‌نمای طبیعی است. بیش از 180 گونه قارچ سیلوسایبین وجود دارد، از جمله آنهایی که حاوی مشتقات سیلوسایبین یعنی سیلوسین هستند.

ادامه را بخوانید
ماریجوانا

ماریجوانا

ماریجوانا که به طور غیررسمی با نام‌های گانجا، علف یا حشیش نیز شناخته می‌شود، گیاهی گلدار است که منشا آن آسیاست.

ادامه را بخوانید
توهم های دی ام تی

دی ام تی (DMT)

دی ام تی (DMT) یا N, N-dimethyltryptamine یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان و حیوانات وجود دارد و همچنین می‌توان آن را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ساخت.

ادامه را بخوانید
آیواسکا

آیوواسکا

آیوواسکا در آیین های بومی و مراسم شمنی دست کم به مدت ۴۰۰ سال و احتمالا هزاران سال استفاده می‌شود. نام آیوواسکا از زبان Quechua گرفته شده است، زبانی که تصور می‌شود که ریشه در امپراتوری Incan دارد و امروزه هنوز در برخی از مناطق آمریکای جنوبی صحبت می‌شود.

ادامه را بخوانید
گیاه مریم گلی

سالویا

مریم‌گلی یا سالویا دیواینوروم گیاهی بومی در منطقه اواخاکای مکزیک است. سالویا یکی از اعضای خانواده مریم‌گلی است؛ اما از مریم‌گلی معمولی که در آشپزی استفاده می شود و مریم‌گلی سفید که برای بخور دادن یا لکه‌گیری استفاده می‌شود، متمایز است.

ادامه را بخوانید
گازهای رنگارنگ کتامین

کتامین

کتامین در کنترل علائم افسردگی و افکار خودکشی حاد عمل می‌کند اما در دوزهای کم‌تر، اغلب به عنوان داروی بیهوشی استفاده می‌شود.

ادامه را بخوانید
کاکتوس های مسکالین

مسکالین

مِسکالین، ماده سایکواکتیو موجود در کاکتوس‌های پیوت و سنپدرو است. از گذشته‌های دور حدود ۵۷۰۰ سال پیش، کاکتوس پیوت به عنوان بخشی از آیین‌های مذهبی توسط بومیان شمال مکزیک و جنوب غرب آمریکا مصرف می‌شود.

ادامه را بخوانید

پژوهش‌ها

افسردگی

درمان افسردگی: بیایید داروهای روان‌نما را امتحان کنیم

روان درمانی سنتی و داروها تنها به درمان علائم بارز افسردگی می‌پردازند. اما درمان‌های جدید هم با پتانسیل درمان موثر افسردگی و نجات جان افرادی که به خودکشی فکر می‌کنند وجود دارد. زمان آن رسیده است که به طور جدی داروهای روان‌نما را در نظر بگیرید.

ادامه را بخوانید

معرفی و بررسی کتاب

غذای خدایان: کتاب ترنس مک‌کنا

غذای خدایان

کتاب «غذای خدایان» اثر ترنس مک‌کنا،‌ عارف و نویسنده‌ی مشهور آمریکایی‌ست که یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های فضای روان‌نماست. این کتاب در ژانویه‌ی سال ۱۹۹۳ به چاپ رسیده است و به تازگی توسط عرفان گ.م.پ به فارسی در ۲۷۶ صفحه ترجمه شده‌است.

ادامه را بخوانید
چگونه ذهن خود را تغییر دهیم

چگونه ذهن خود را تغییر دهیم

کتاب «چگونه ذهن خود را تغییر دهیم» یکی از نوشته‌های روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی محبوب دنیای علمی، مایکل پولان است. این کتاب در سال ۲۰۱۸ در آمریکا به چاپ رسیده است و توسط سوما به فارسی روان در ۳۲۴ صفحه ترجمه شده‌است.

ادامه را بخوانید

افراد تاثیرگذار

سایر مراکز روان‌نما

معرفی فیلم و موسیقی

تجارب و داستان‌ها