روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

( سایکدلیک ها) روان‌نما ها

سیلوسایبین ـ قارچ جادوویی (Psilocybin – Magic Mushroom)

قارچ سیلوسایبین که بیشتر به نام قارچ یا قارچ جادویی شناخته می‌شود، نوعی قارچ حاوی سیلوسایبین است که یک ترکیب روان‌نمای طبیعی است. بیش از 180 گونه قارچ سیلوسایبین وجود دارد، از جمله آنهایی که حاوی مشتقات سیلوسایبین یعنی سیلوسین هستند. این قارچ‌ها را می‌توان در بخش‌هایی از اروپا، آمریکای جنوبی، مکزیک و ایالات متحده طور طبیعی کشت داد و یا پیدا کرد.

ال‌اس‌دی (LSD – Lysergic Acid Diethylamide) 

LSD یکی از شناخته‌شده‌ترین مواد روان‌نما است.  اولین بار آلبرت هافمن، شیمیدانی که برای یک شرکت داروسازی کار می‌کرد، «ال اس دی» را در سال 1938سنتز کرد. هافمن به دنبال یک ماده رقیق‌کننده خون بود که به طور تصادفی مقداری از ماده‌ای که خودش ساخته بود را مصرف کرد و به خواص روان‌نمای آن پی برد. با این حال، در سال‌های اخیر، LSD به‌عنوان ماده‌ای که پتانسیل قوی برای درون‌نگری، تحول شخصی و درمان افسردگی دارد، بازگشته است.

آیوواسکا  (Ayahuasca)

آیوواسکا یک دمنوش روان‌نما است که منشا آن در آمازون است، این ماده در آن منطقه هنوز، جزء اصلی در آیین‌های شفابخش در میان فرهنگ‌های بومی محسوب می‌شود. به طور سنتی، استفاده از آیوواسکا بیشتر در پرو، برزیل، کلمبیا و اکوادور رایج است. آیوواسکا همچنین با نام‌های iowaska، natema، hoasca، daime، yagé یا yajé نیز شناخته می‌شود.

بسیاری از جمعیت‌های بومی، آیوواسکا را هم به عنوان یک عنصر مذهبی مقدس و هم یک داروی قدرتمند می‌شناسند. قرن‌هاست که در این فرهنگ‌ها از این دارو برای بیماری‌های جسمی و روحی استفاده می‌شود. برخی از مطالعات استفاده از آیوواسکا در این مراسم مذهبی را با درمان یا مشاوره روستایی مقایسه می‌کنند.

کاکتوس مسکالین – سن پدرو و پیوت (The Mescaline Cacti – San Pedro & Peyote) 

مسکالین آلکالوئیدی روان‌نما است که به طور طبیعی در چندین گونه مختلف از کاکتوس‌های آمریکای شمالی و جنوبی، از جمله سن پدرو، پیوت و مشعل پروویی یافت می‌شوند. همچنین مسکالین را می‌توان در محیط آزمایشگاهی نیز سنتز کرد. مسکالین آزمایشگاهی خالص، معمولا یک پودر کریستالی مایل به قهوه ای یا سفید است که به صورت کپسول نرم یا معمولی بسته بندی شده و همچنین ممکن است به صورت دم کرده یا مایع نیز یافت شود. استخراج مسکالین در مقایسه با روان‌نماهای رایج تر، نسبتا نادر است.


پیوتی (Lophophora williamsii) یک گونه کاکتوس بومی جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک است. این کاکتوس کوچک است و نزدیک به زمین رشد کرده و “دکمه‌های کروی‌شکل” تولید می‌کند. ماده اولیه روان‌نما در پیوتی، مانند سن پدرو، مسکالین است. به طور سنتی، دکمه‌های پیوت را جویده یا به شکل چای دم می‌کنند.

 

سن پدرو که به نام هوآچوما نیز شناخته می‌شود، کاکتوسی ستونی، بزرگ و نازک است که در نواحی رشته کوه آند در آمریکای جنوبی می‌روید. ماده روان‌نمای فعال در سن پدرو، مسکالین است. به‌طورسنتی، سن پدرو یا به تنهایی و یا در مراسم به همراه گیاهانی دیگر در معجونی سنتی به نام سیمورا Cimora مصرف می‌شود. همچنین می‌توان این گیاه را به صورت پودر بلعید یا با آب مخلوط کرد تا به یک چای دست پیدا کنیم.

N, N-DMT

توضیحات در این قسمت قرار میگیرند

5-MeO-DMT

توضیحات در این قسمت قرار میگیرند

ایبوگا/ ایبوگین (Iboga/Ibogaine) 

توضیحات در این قسمت قرار میگیرند

MDA/MDMA

توضیحات در این قسمت قرار میگیرند

2C-B

توضیحات در این قسمت قرار میگیرند

کتامین (Ketamine)

کتامین یک ماده بی‌هوشی و تجزیه‌ای قوی است. این ماده به دسته روان‌نماهای کلاسیک تعلق ندارد، اما برخی از اثرات این طبقه دارویی را دارد. کتامین یک ماده کنترل‌شده است، اما در سال ۲۰۱۹ از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان یک درمان موفق برای افسردگی تائید شد.این ماده معمولا به صورت پودر، مایع یا اسپری بینی مصرف می‌شود.

سالویا (Salvia)

مریم‌گلی یا سالویا دیواینوروم گیاهی بومی در منطقه اواخاکای مکزیک است. سالویا یکی از اعضای خانواده مریم‌گلی است؛ اما از مریم‌گلی معمولی که در آشپزی استفاده می شود و مریم‌گلی سفید که برای بخور دادن یا لکه‌گیری استفاده می‌شود، متمایز است.

 

با اینکه این ماده کمتر شناخته شده است اما دارای خواص روان‌نمایی قوی است. تجربه مریم‌گلی با ایجاد توهمات بصری شدید مشخص شده است که تا حدودی نسبت به سایر روان‌نماها منحصر به فرد می‌باشد. در دوزهای کمتر، وضوح ذهنی، احساس مورمور یا گزگز شدن و افزایش هشیاری از بدن را به ارمغان می‌آورد. در دوزهای بالاتر، اثراتی شامل گیجی، رنگ‌ها و تصاویر شدید، از دست دادن نفس یا ایگو، مواجهه با هستی و احساس ابعاد دیگر است.

LSD (Lysergic Acid Diethylamide) (مصنوعی)