روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

غذای خدایان

کتاب «غذای خدایان» اثر ترنس مک‌کنا،‌ عارف و نویسنده‌ی مشهور آمریکایی‌ست که یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های فضای روان‌نماست. این کتاب در ژانویه‌ی سال ۱۹۹۳ به چاپ رسیده است و به تازگی توسط عرفان گ.م.پ به فارسی در ۲۷۶ صفحه ترجمه شده‌است.
غذای خدایان: کتاب ترنس مک‌کنا

چرا انسان‌ها به عنوان یک گونه، اینقدر مجذوب حالات تغییریافته آگاهی هستند؟

آیا حالت‌های تغییریافته می‌توانند چیزی را در مورد منشاء و مکان ما در طبیعت به ما نشان دهند؟
این اثر تحسین شده با نام کامل:”غذای خدایان: کاوشی درباره درخت اصلی دانش، تاریخ بنیادین گیاهان، مخدر ها و تکامل انسان” که برجسته ترین اثر ترنس مک‌کنا است، به مسئله مخدرها و تاثیرات‌شان بر تکامل گونه انسان تا تبدیل شدن به معضلی که امروزه دنیا و کشور ها به عنوان کارتل‌های مواد مخدر و جنگ‌های مخدری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند می‌پردازد.

او با نگاهی بی‌طرفانه و کاملا علمی نشان می‌دهد که مخدرها عضو جدا نشدنی از زندگی انسان‌ها بوده‌اند. و انسان دستاوردهای بزرگی از جمله زبان، آیین و تقویم را برای خود به ارمغان آورده‌است. همچنین، نویسنده در این کتاب ذکر کرده‌است که جوامع در ابتدای شکل‌گیری‌شان الگویی مشارکتی، الهه‌محور و زنانه داشته‌اند که طی گذر دوران و تغییر فرم عقاید مردمان و به قدرت رسیدن حکام، به الگویی سلطه‌گر، خدا‌پادشاهی و مردانه تبدیل شده‌اند.

نویسنده در کتاب غذای خدایان تلاشی برای تشویق یا منع ندارد بلکه سعی بر شفاف‌سازی ابهام‌زدایی از این مسئله دارد. و هر شخص با هر انگیزه‌ای به سمت این اثر بیاید، مطابی خواندنی برایش وجود دارد.

این کتاب توسط عرفان، از اعضای تیم روان‌نما، ترجمه شده‌است و به زودی در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

دانلود بخشی از کتاب.

Erfan Gmp
Erfan Gmp