روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

کلید جاودانگی: آشکار کردن تاریخ مخفی دینی بدون نام

کلید جاودانگی

کتاب «کلید جاودانگی: آشکار کردن تاریخ مخفی دینی بدون نام»، یک تحقیق نوآورانه و مناقشه‌برانگیز در مورد نقش مواد روان‌نما در تجربه الهی انسان در طول تاریخ غرب است. «برایان مورارسکو»، نویسنده‌ی این کتاب، سعی می‌کند به رمزی ۲۰۰۰ ساله پاسخ دهد که ممکن است پایه‌های کلیسا را بلرزاند.

کلید جاودانگی، بین مراسم سایکیدلیک ازیادرفته در دین یونان باستان تا اوایل مسیحیت ارتباط برقرار می‌کند و ریشه‌های واقعی تمدن غرب را فاش می‌کند. در روایتی مشابه معماهای تاریخی حل‌نشده مانند “قاتلان ماه گل” اثر دیوید گران و “شهر گمشده میمون خدا” اثر داگلاس پرستون، تحقیقات ۱۰ساله‌ی «برایان مورارسکو»، خواننده را به سفری به یونان، آلمان، اسپانیا، فرانسه و ایتالیا می‌برد و در این میان دسترسی بی‌نظیری به آرشیوهای پنهان لوور و واتیکان را ارائه می‌دهد. در «کلید جاودانگی»، مورارسکو ارتباطی کمتر شناخته‌شده بین مرموزترین راز در یونان باستان و مسیحیت را بررسی می‌کند.

 

این کتاب داستان واقعی مشهورترین انسانی است که تاکنون زندگی کرده (عیسی مسیح) و داستان بزرگترین دینی است که جهان تاکنون شناخته. امروزه، ۲.۴ میلیارد نفر مسیحی هستند که این تعداد یک سوم جمعیت کره زمین است. اما آیا واقعا همه آن‌ها می‌دانند که این همه چیز چگونه شروع شد؟

 

قبل از اورشلیم، قبل از رم، قبل از مکه – الئوسیس وجود داشت: پایتخت معنویت جهان باستان. الئوسیس به افکار بزرگترین ذهن‌های آتن از جمله پلاتو و دیگران، وعده جاودانگی داد؛ با یک فرمول بسیار ساده: “این معجون را بنوشید، خدا را ببینید”. این مراسم یونان باستان که هزاران سال رازآلود بود، هنگامی که امپراتوری روم به مسیحیت روی آورد (در قرن چهارم میلادی) و الئوسیس را نابود کرد، دفن شد.

 

کتاب کلید جاودانگی: آشکار کردن تاریخ مخفی دینی بدون نام

دانشمندان خداناباور در دهه 1970 ادعا کردند که معجون یونانی یک ماده روان‌نما بوده است، درست همانند معجون اصلی در دین مسیحیت «عشای ربانی» که جایگزین آن شد. در سال‌های اخیر، شواهد برای تصدیق این نظریه‌ی شرم‌آور، در سکوت در آزمایشگاه‌ها رو به افزایش است.

 

رشد سریع شیمی باستان‌شناسی نشان داده است که در گذشته از مواد روان‌نما استفاده می‌شده است. و روان‌-داروشناسان دانشگاه جانز هاپکینز و دانشگاه نیویورک، می‌توانند تنها با یک دوز سیلوسایبین افرادی که خود را خداناباور معرفی می‌کردند را به مؤمنان ناگهانی تبدیل کنند.

 

با دسترسی به اسناد کلیدی که تا به حال به انگلیسی ترجمه نشده بودند، تجزیه و تحلیل قابل قبول، و حس کنجکاوی، مورارسکو از علم، ادبیات کلاسیک، تحقیقات کتاب مقدس و هنر بهره برده و کلید مخفی به جاودانی را ارائه می‌دهد و ما را به آنچه که روان‌شناس بالینی ویلیام ریچاردز “لبه یک مرز فوق العاده وسیع” می‌نامد، می‌رساند.

اگر این کتاب را ترجمه کرده‌اید و یا قصد ترجمه‌ی آن را دارید، برای همکاری، به ما یک ایمیل به آدرس زیر بفرستید:

info@RavanNama.org

منبع: Goodreads