روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

قارچ سیلوسایبین

قارچ جادویی

قارچ سیلوسایبین چیست؟

قارچ سیلوسایبین که بیشتر به نام قارچ یا قارچ جادویی شناخته می‌شود، نوعی قارچ حاوی سیلوسایبین است که یک ترکیب روان‌نمای طبیعی است. بیش از 180 گونه قارچ سیلوسایبین وجود دارد، از جمله آنهایی که حاوی مشتقات سیلوسایبین یعنی سیلوسین هستند. این قارچ‌ها را می‌توان در بخش‌هایی از اروپا، آمریکای جنوبی، مکزیک و ایالات متحده طور طبیعی کشت داد و یا پیدا کرد.

 

تجربه قارچ سیلوسایبین چگونه است؟

سیلوسایبین به طور گسترده به عنوان یکی از بی‌خطرترین روان‌نماها، به ویژه در دوزهای کم، در نظر گرفته می‌شود. قارچ سیلوسایبین را می‌توان به صورت تازه یا خشک مصرف کرد. گاهی اوقات آنها را در چای دم می‌کنند، معمولا آنها را همراه با کاکائو یا شکلات مصرف می‌کنند. تجربه سیلوسایبین ممکن است شامل تصاویر شدید، حواس تشدیدشده، ادراک تغییریافته، تحریف زمانی و درون‌نگری عمیق باشد. از دست دادن ایگو در دوزهای بالا ممکن است اتفاق بیفتد.

 

تاریخچه قارچ‌های سیلوسایبین

برخی از مورخان بر این باورند که مردم بومی آفریقای شمالی ممکن است از قارچ سیلوسایبین در آیین‌ها و مراسمات از 9000 سال قبل از میلاد مسیح استفاده کنند. در خرابه‌های مایاها و آزتک‌های آمریکای مرکزی، تصاویری از قارچ‌ها پیدا شده است.

آزتک‌ها از ماده‌ای به نام «تئوناکاتل» که به معنی «گوشت خدایان» است، همراه با پیوت، دانه‌های morning glory و سایر مواد روان‌نما استفاده می‌کردند. اعتقاد بر این است که این تئوناکاتل، قارچ سیلوسایبین بود. همچنین استفاده از قارچ سیلوسایبین در میان قبایل Mazatec، Mixtec، Nauhua و Zapatec در آمریکای مرکزی تائید شده است.

قارچ جادویی در جنگل

ایمنی سیلوسایبین

قارچ سیلوسایبین یکی از رایج‌ترین مواد روان‌نما است. هنگامی که با دقت و هدف مشخص در یک محیط کنتر‌ل‌شده و آماده مصرف شود، خطرات پایینی دارد. با این حال، مانند سایر مواد روان‌نما، خطراتی دارد.

 

 

ایمنی فیزیکی

هیچ مرگ و میری در ارتباط با با قارچ سیلوسایبین وجود ندارد. با این حال، مواردی از مرگ و میر گزارش شده که در آن مردم گونه‌های قارچ را به اشتباه شناسایی کرده و قارچ‌های سمی را به جای قارچ سیلوسایبین مصرف کرده‌اند. همیشه قارچ‌های خود را از یک منبع آگاه تهیه کنید و در صورتی که قارچ‌ها را از طبیعت جمع می‌کنید، بسیار مراقب باشید.

 

هنگام مصرف سیلوسایبین، برخی از افراد عوارض جانبی فیزیکی از جمله حالت تهوع (از خفیف تا شدید)، استفراغ، تغییرات فشار خون و در موارد نادر، افزایش ضربان قلب را تجربه می‌کنند. با این حال، این اثرات نادر و معمولا موقتی هستند. اما شما و راهنمای شما همیشه باید در مواقع اضطراری از پزشک کمک بخواهید.

 

هرگز سیلوسایبین را با الکل و سایر داروهای دیگر یا داروهای ضد افسردگی (SSRIs) مخلوط نکنید. همیشه قبل از مصرف سیلوسایبین سایر داروهای تجویزی یا بدون نسخه خود را بررسی کنید.

 

 

ایمنی روان‌شناختی

سیلوسایبین به ویژه در اوج تجربه یا طی انحلال ایگو می‌تواند باعث واکنش‌های روان‌شناختی شدید، از جمله احساس ترس شدید، اضطراب، حملات پانیک یا پارانویا شود. به همین دلیل توصیه می‌شود به محیط، ذهن و راهنمای مناسب توجه کنید. همیشه یک راهنما و همراه مورد اعتماد داشته باشید که بتواند در صورت لزوم شما را آرام کند. 

 

مانند سایر روان‌نماها، قارچ سیلوسایبین نیز حالت تغییریافته هشیاری ایجاد می‌کند. این تجربه می‌تواند باعث شروع روان‌پریشی در افراد آسیب‌پذیر شود. مصرف قارچ سیلوسایبین به افراد دارای سابقه روان‌پریشی، اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی توصیه نمی‌شود. اگر سابقه خانوادگی اختلالات روانی وجود دارد اما سابقه شخصی وجود ندارد، با دوز بسیار کم شروع کنید و قبل از ادامه مصرف دوز بالاتر، واکنش خود را بسنجید.

 

بخوانیدتداخلات دارویی با روان‌نماها

 

 

علم سیلوسایبین

فارماکولوژی

سیلوسایبین ترکیب طبیعی موجود در قارچ سیلوسایبین است. این ترکیب یک آلکالوئید تریپتامین است و به انتقال‌دهنده عصبی سروتونین شباهت ساختاری دارد. در بدن شما، سیلوسایبین به سیلوسین که یک مشتق طبیعی است، تجزیه می‌شود. سیلوسین بسیار شبیه انتقال‌دهنده عصبی سروتونین عمل می‌کند و در واقع گیرنده سروتونین خاصی را در مغز شما فعال می‌کند. فعال شدن گیرنده‌های سروتونین باعث ایجاد اثرات روان‌نما می‌شود. به دلیل شباهت آن به سروتونین، سیلوسایبین یک مشابه ساختاری در نظر گرفته می‌شود.

 

استفاده درمانی

شواهد در حال ظهوری وجود دارد که نشان می‌دهد سیلوسایبین ممکن است به اضطراب و افسردگی به ویژه در افرادی که با بیماری لاعلاج مواجه هستند یا با افسردگی مقاوم به درمان دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کنند. در حال حاضر مطالعات بالینی متعددی روی این دارو در حال انجام است.