روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

سالویا

گیاه مریم گلی

سالویا چیست؟

مریم‌گلی یا سالویا دیواینوروم گیاهی بومی در منطقه اواخاکای مکزیک است. سالویا یکی از اعضای خانواده مریم‌گلی است؛ اما از مریم‌گلی معمولی که در آشپزی استفاده می شود و مریم‌گلی سفید که برای بخور دادن یا لکه‌گیری استفاده می‌شود، متمایز است.

 

تجربه سالویا چگونه است؟

با اینکه این ماده کمتر شناخته شده است اما دارای خواص روان‌نمایی قوی است. تجربه مریم‌گلی با ایجاد توهمات بصری شدید مشخص شده است که تا حدودی نسبت به سایر روان‌نماها منحصر به فرد می‌باشد. در دوزهای کمتر، وضوح ذهنی، احساس مورمور یا گزگز شدن و افزایش هشیاری از بدن را به ارمغان می‌آورد. در دوزهای بالاتر، اثراتی شامل گیجی، رنگ‌ها و تصاویر شدید، از دست دادن نفس یا ایگو، مواجهه با هستی و احساس ابعاد دیگر است.

 

سالویا را می‌توان به روش‌های مختلفی مصرف کرد، از جمله تنتور، دود کردن، بخور دادن و یا جویدن. به‌طور سنتی، این ماده به شکل گلوله‌ای (کوییدینگ) جویده می‌شد؛ به طوری که توپی از مواد گیاهی را جمع می‌کردند، زیر زبان نگه می‌داشتند و به‌طور دوره‌ای حداقل ۳۰ دقیقه قبل از دور انداختن می‌جویدند. شروع تجربه سالویا به روش دود کردن یا بخور دادن بسیار سریع است. به گونه‌ای که در عرض ۲ – ۳ دقیقه تجربه اتفاق می‌افتد و حدود ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. با روش کوییدینگ، شروع آهسته تر است‌ (۱۵-۲۰ دقیقه) و شدت کمتری دارد.

سالویا

تاریخچه مختصری از سالویا

سالویا برای قرن‌ها در مراسم سنتی مازتک برای درمان دردهای جسمی، اعتیاد و افسردگی استفاده می‌شده است. اخیرا، جویندگان از این ماده برای رشد شخصی، تمرینات معنوی و بینش عمیق‌تر استفاده کرده‌اند. سالویا یکی از موادیست که مشمول کمترین قانون‌گذاری شده و در حال حاضر در بسیاری از بخش‌های جهان قانونی‌ست.

 

ایمنی سالویا

ایمنی فیزیکی

هنگامی که سالویا با احترام استفاده شود، کاملا بی‌خطر است. سالوینورین آ، ماده فعال موجود در این گیاه، حتی زمانی که در دوزهای بسیار بالا به کار گرفته شود، از سمیت کمی برخوردار است؛ در یک آزمایش، یک ماه پس از تجویز دوزهای مختلف سالوینورین آ به افراد مختلف، هیچ گونه عارضه جانبی مشاهده نشد. تا به امروز شواهدی مبنی بر اعتیادآور بودن این ماده وجود ندارد. با این حال، تحقیقات کنونی همچنین نشان می‌دهند که سمیت سالویا با استفاده مزمن از این ماده به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، که نشان‌دهنده این است که استفاده منظم و مکرر آن، خطراتی را به همراه دارد.

 

این ماده را نباید با الکل یا سایر داروها مخلوط کرد. سمیت سالویا هنگامی که با مواد دیگر، از جمله سایر روان‌نماها ترکیب شود، به شدت افزایش می‌یابد. تداخلات مریم‌گلی با داروهای رایج در حال حاضر به خوبی شناخته نشده است. بنابراین هنگام مخلوط کردن این ماده با داروهای تجویزی یا داروهای بدون نسخه باید بسیار احتیاط کرد.

 

ایمنی روانی

مانند سایر روان‌نماها، آمادگی ذهنی، محیطی و شخص راهنما برای ایجاد ایمنی بسیار مهم هستند. تجربه سالویا برای بسیاری از کاربران می‌تواند به شدت موجب گیجی شده و در برخی موارد باعث بیهوشی کامل شود. قویا توصیه می‌شود که یک راهنمای قابل اعتماد در کنارتان داشته باشید و از ایمن بودن محیط و عدم وجود اشیاء خطرناک اطمینان حاصل کنید. راهنمای آمادگی روان‌نما را بخوانید.

 

علم سالویا

داروشناسی

جز محرک موجود در سالویا، سالوینورین آ، روان‌نمایی طبیعی و قدرتمند است. در حالی که بسیاری از مولکول‌های روان‌نما حاوی اتم‌های نیتروژن هستند، سالوینورین آ در وجود اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن منحصر به فرد است.

برخلاف روان‌نماهای رایج‌تر، مانند سیلوسایبین، دی‌ام‌تی (مشمول آیواسکا) و ال‌اس‌دی، سالوینورین آ با گیرنده‌های سروتونینی مغز تعاملی ندارد. در عوض، پیوندهای بسیار گزینشی و قوی با گیرنده‌های کاپا-اپیوئیدی ایجاد می‌کند. از این نظر، سالویا جنبه‌های دارویی با ایبوگا دارد، که هر دو بر روی گیرنده‌های کاپا-اپیوئیدی اثر می‌گذارند.

 

استفاده درمانی

یک مطالعه اخیرا نشان داده است که سالوینورین آ تحولات قابل اندازه‌گیری در شبکه حالت پیش فرض مغز (دی‌ام‌ان) در طول اوج تجربه ایجاد می‌کند. این یافته نشان می‌دهد که مانند روان‌نماهای کلاسیک، سالویا پتانسیل قابل توجهی برای درمان برخی اختلالات مانند افسردگی و اضطراب‌مقاوم‌به‌درمان دارد.

 

منبع