روان‌نما
انجمن روان‌نمای فارسی زبانان

بوفوتنین

قورباغه بوفوتنین رنگی

هشدار توصیه‌ای: در سال‌های اخیر، تقاضای فزاینده برای بوفوتنین در جامعه روان‌نما فشار زیادی را بر وزغ Bufo alvarius (با نام مستعار وزغ صحرای سونوران یا وزغ رودخانه کُلرادو) وارد کرده است. این گونه اکنون در معرض تهدید است و تلاش‌های حفاظتی در حال انجام است تا این گونه رسما به عنوان گونه‌ای در معرض خطر طبقه‌بندی شود. این وزغ‌ها به‌عنوان بخشی از فرآیند جمع‌آوری سم خود، به‌طور معمول اسیر شده و مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. تکنیک‌های جمع‌آوری سم اغلب بسیار غیراخلاقی و غیرانسانی است که شامل بی رحمی و آسیب به این گونه جانوری می‌شود. بر این اساس، وب‌سایت روان‌نما قویا استفاده از بوفوتنین را تقبیح می‌کند. به عنوان جایگزین، 5-MEO-DMT مصنوعی یا فرم طبیعی و گیاهی آن (مانند انفیه یوپو)، تجربه بسیار مشابهی را بدون جنبه های منفی حیوان آزاری و مسائل جاری پیرامون حفاظت و پایداری ارائه می‌دهد.

 

 

علاوه بر این، اخیرا گزارش‌های متعددی مبنی بر سوء استفاده و رفتار غیراخلاقی مربوط به مجریان و شمن‌های بوفوتنین عنوان شده است. این گزارش ها دامنه وسیعی دارند و افراد متعددی را در بر می‌گیرند.  شدت آن شامل تجاوز و آزار جنسی، خشونت و مرگ است. دو مشاور مشخصی که در این ادعاها نام برده شده‌اند، دکتر اکتاویو رتیگ و دکتر گری سندووال هستند.

بوفوتنین چیست؟

بوفوتنین نام رایجی است که به سم وزغ بوفو داده شده است که با نام‌های وزغ رودخانه کلرادو، وزغ صحرای سونوران و اِل ساپو/ساپیتو نیز شناخته می‌شود.  بوفو آلواریوس، بومی شمال غربی مکزیک و برخی مناطق جنوب غربی ایالات متحده است.

 

بوفوتنین شامل 5-MEO-DMT طبیعی است که یک ترکیب روان‌نمای قدرتمندست. 5-MEO-DMT بسیار به DMT شباهت دارد و اثرات شدید مشابهی را تولید می‌کند. علاوه بر این، بر خلاف 5-MEO-DMT خالص سنتزشده، بوفو شامل بوفوتنین (5-HO-DMT) نیز هست. 

 

تجربه بوفوتنین چگونه است؟

به طور معمول، بوفوتنین به شکل دود کشیده می‌شود. تجربه شدید اما نسبتا کوتاه است، حدود 1-15 دقیقه پس از مصرف به اوج خود می‌رسد و در کل حدود 30 دقیقه به طول می‌انجامد. مصرف‌کنندگان تجربیات خروج از بدن، «هاله‌های سفید» و توهمات بصری قوی با چشم باز را گزارش می‌کنند.

 

تاریخچه مختصر بوفوتنین

در حالی که بسیاری در جامعه روان‌نما ادعا می‌کنند که از بوفوتنین برای اعمال شمنی یا نئو-شمنی استفاده می‌کنند، هیچ مدرکی دال بر استفاده بومی یا سنتی از بوفوتنین وجود ندارد. برخی از تصاویر وزغ‌ها در نقاشی‌های دیواری معابد آمریکای مرکزی قرار دارند، اما مصرف سم وزغ برای اهداف دارویی یا شمنی، بی‌پایه و صرفا گمانه‌زنی است. اولین مورد شناخته شده تدخین بوفوتنین در دهه ۱۹۸۰ رخ داده است. با این حال، مصرف 5-MeO-DMT به شکل گیاهی، مانند انفیه یوپو، در آیین‌های سنتی شمنی استفاده شده است.

وزغ بوفوتنین

ایمنی بوفوتنین

از نظر ایمنی عمومی، چندین خطر فیزیکی و روانی به 5-MeO-DMT مرتبط است. 5-MeO-DMT هرگز نباید با MAOIها (شامل آیوواسکا)، یا با بتا-کربولین‌ها ترکیب شود، زیرا موارد متعددی وجود دارد که هنگام ترکیب بوفوتنین یا سایر منابع 5-MeO-DMT با این مواد، باعث مرگ شده است. 5-MeO-DMT نباید با داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا برخی مکمل های گیاهی مانند گل راعی (چای علف) ترکیب شود. برخی از مطالعات احتمال ایجاد گرمازدگی را هنگام مصرف 5-MeO-DMT نشان می‌دهد.


5-MeO-DMT خطرات روانی نیز به همراه دارد، از جمله در بوفو. گزارش بسیاری از مصرف‌کنندگان از تجربه‌شان بسیار شدید و کاملا تکان‌دهنده، با «هاله‌های سفید» تکرارشونده و بخش‌هایی همراه با از دست دادن حافظه است که باعث می‌شود ارتباط‌دهی بخش‌های مختلف تجربه به هم احتمالا سخت شود. گزارش‌های روایی از اضطراب مداوم، پارانویا و اختلالات خواب پس از مصرف یک دوز وجود دارد. توجه به دوز، آمادگی ذهنی، محیطی و راهنما مهم است.


 بخوانید: آمادگی برای تجربه روان‌نما

 

علم بوفوتنین

جز روان‌نمای فعال اولیه در بوفو، 5-MEO-DMT است؛ البته سم بوفو همچنین دارای بوفوتنین است که یک مولکول روان‌انگیز دیگرست. از نظر ساختاری، 5-MEO-DMT مشابه «دی ام تی» است و از طریق سیستم انتقال دهنده سروتونینی عمل می‌کند. این مولکول، میل پیوندی قوی با زیرگروه گیرنده سروتونین 5-HT1A دارد. با این حال، بر خلاف «دی ام تی»، 5-MEO-DMT دارای یک گروه متوکسی در موقعیت R5 است. تصور می شود که 5-MEO-DMT علاوه بر سروتونین، ممکن است با مهارکننده جذب نورآدرنالین و دوپامین نیز واکنش داشته باشد.